Έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς που διεξήχθη το μεσημέρι της Κυριακής (11/03/18) στο Δημοτικό Γήπεδο Ραφήνας, ο Πανθηραϊκός πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στη Θύελλα Ραφήνας με τελικό σκορ 1-2, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 5ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί, όταν ο Γιάννης Αγοραστός με σκαστή κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας έτσι το 0-1. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Πανθηραϊκός έφτασε πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα, όμως ο Πάντος μπλόκαρε το κοντινό πλασέ που επιχείρησε ο Τόμι Κοσταντίνοφ. Στο 20′ η ομάδα μας πήρε αέρα δύο τερμάτων με τον Χρήστο Ντούμο να διαμορφώνει το 0-2 με άψογο πλασέ. Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα η Θύελλα μπήκε ξανά στο παιχνίδι, αφού ο Μανουσάκης από κοντά μείωσε σε 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση, με κορυφαία στιγμή αυτή του 55ου λεπτού όταν και ο Χαρακτίδης, με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δοκάρι του Αθανασίου. Στο 68′ ο Πανθηραϊκός απείλησε με κεφαλιά του Κοστανίνοφ, όμως ο Πάντος μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 73′ ο Μανουσάκης έπιασε μια κεφαλιά όμως ο Γρηγόρης Αθανασίου μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα. Στο 87′ οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία με τον Πατσαράκη να σουτάρει άστοχα από καλή θέση. Παρά την πίεση της Θύελλας, ο Πανθηραϊκός άντεξε, και έτσι το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα μας νικήτρια με τελικό σκορ 1-2.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Στάμος, με βοηθούς τους κ.κ Στάμο Μ. και Λυρή.

Συνθέσεις:

Θύελλα Ραφήνας (Ηλιόπουλος): Πάντος, Ντόσκας, Παπαδόπουλος (23’ Μπουντάκης) Φύτρος (83’ Παπατσαράκης), Μανουσάκης, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης, Αράπης, Σουλτανίδης, Δημητρίου, Ζέκιο

Πανθηραϊκός (Ανδρέας Σκέντζος): Αθανασίου, Τσόπελας, Μπιρμπίλη, Φύτρος, Κεφαλάς, Μάνιας, Κονσταντίνοφ(84’ Πολυκρέτης), Ντάμζι (58’ Περιάλης)(89’ Καμπούρης) Ντούμος (79΄Λούκα), Γκίκας, Αγοραστός

Την αποστολή συμπλήρωσαν οι: Καλαμάτας, Καμπόσος